Działalność i zainteresowania doktora Piotra Humańskiego nastawione są na nowoczesne technologie medyczne i operacyjne techniki małoinwazyjne w urologii. Dzięki temu od lat umożliwia on pacjentom korzystanie z usług medycznych na najwyższym, światowym poziomie.
Doktor Humański współpracował z wieloma specjalistami z dziedziny urologii z Niemiec i Włoch, gdzie odbył staże oraz doskonalił swoje umiejętności pod opieką profesora Rolfa Mushtera (Rottenburg), profesora Egeharda Gaist (Neumarkt) i profesora Luca Carmigiani (Mediolan). Od 2001 roku umożliwia pacjentom zabiegi w ramach urologii jednodniowej w szpitalu „Specjalista” w Kutnie.
Dr Humański specjalizuje się między innymi w laserowych operacjach prostaty i leczeniu łagodnego rozrostu stercza oraz kamicy nerkowej metodą ESWL.

Bardzo częstym, występującym u ponad 70% mężczyzn powyżej 60 roku, problemem jest łagodny rozrost prostaty (stercza). Tak duża powszechność tej choroby wpływa na ciągłe poszukiwanie nowych, bezpiecznych metod jej leczenia przez urologów na całym świecie. Kiedy farmakologia nie wystarcza zalecane są operacje prostaty. Dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych popularną alternatywą jest leczenie prostaty laserem. Wykorzystanie w praktyce nowoczesnych metod przyczyniło się do zmniejszenia powikłań takich jak np. ryzyko krwawienia. Operacja laserowa prostaty jest metodą małoinwazyjną skutkującą szybkim powrotem do zdrowia. Jej zaletą jest także krótki, zaledwie 24 godzinny pobyt w szpitalu, brak konieczności długiego cewnikowania oraz wysoka skuteczność i minimalizacja powikłań pooperacyjnych. Dzięki temu tego typu operacje mogą być także wykonywane u pacjentów z innymi chorobami (np. choroby zakrzepowe, stenty naczyniowe). Laserowa operacja prostaty ma pozwolić na szybki powrót do normalnej aktywności zawodowej i odstawienie wcześniej przyjmowanych leków.
W przeprowadzanych operacjach prostaty doktor Humański wykorzystuje m.in. laser tulowy (Thulowy), laser Holmowy operował wcześniej laserem zielonym (KTP) oraz laserem diodowym.
Są to jedne z najbardziej nowoczesnych metod wykorzystywanych w celu zlikwidowania objawów z dolnych dróg moczowych, które są spowodowane powiększeniem prostaty. Jak wynika z badań, które opublikowano w Scientific Reports 6 (2016), metodą najbezpieczniejszą dla pacjenta oraz najlepiej łagodzącą objawy łagodnego przerostu prostaty jest laser tulowy (ThuLEP). Pozwala ona na usunięcie całości gruczolaka poprzez cewkę moczową oraz umożliwia przeprowadzenie badania histopatologicznego.
Więcej szczegółowych informacji na temat leczenia prostaty laserem zielonym oraz laserem tulowym znajduje się na stronie w dedykowanych zakładkach.
Jeśli zauważyli Państwo jakiekolwiek niepokojące objawy takie jak: częste oddawanie moczu, infekcje układu moczowego, trudności w rozpoczęciu oddawania moczy czy wykapywanie moczu proszę umówić się na wizytę do specjalisty.
Proszę pamiętać, że każdy problem z oddawaniem moczu warto skonsultować.
Również po wykonanych operacjach prostaty zalecamy minimum raz w roku konsultacje urologiczne.